Тракийци почетоха паметта на отец Александър Чъкърък
На 16 март 2025 г. в българския храм „Св. вмчк. Георги“ в гр. Одрин се състоя поклонение в памет на отец Александър Чъкърък по повод две години от неговата кончина. То бе организирано от Генералното консулство на Република България в Одрин, Съюза на тракийските дружества в България, Тракийския научен институт и Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул. Стотици българи и турци почетоха паметта на големия български родолюбец.
На панихидата присъстваха Радослава Кафеджийска, генерален консул на Република България в гр. Одрин, Илиян Янчев, кмет на Община Малко Търново, Ертугрул Танръкоглу, зам.-кмет на Община Одрин, Кемал Сойтюрк директор на дирекция „Културата и туризъм“ в Областна администрация Одрин, Сезаи Ърмак, председател на Одринската ТПП; представители на Генералните консулства на България в Одрин и в Истанбул - Методи Туйков, Теодора Таскова, Бранимир Илиев, Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ), Краснодар Беломорски, зам.- председател на СТДБ, Димитри Йотеф, председател и Христо Копано, зам.- председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул, представители на общността на Цариградските българи, зам. - председателят на ЦР на СТДБ Краснодар Беломорски, член кор. проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт, д-р Ваня Иванова, главен редактор на в. „Тракия“, Кирил Сарджев, председател на ТД „Георги Сапунаров”, гр. Хасково, Маргарит Петров, председател на ТД „Бойко Чавдаров”, гр. Харманли, Михаил Димитров, председател на ТД „Тракия“, Любимец, Любка Димитрова, председател на ТД „Яни Попов“, Ивайловград, Зорница Радонова, Искра Чернева, Христо Христов, уредник на църква „Св. св. Константин и Елена“ в гр. Одрин, представители на тракийските дружества от София, Харманли, Хасково, Любимец, Ивайловград, Свиленград, Ямбол, Карнобат, Търговище, граждани на Одрин, приятели и съмишленици.
Денят започна с литургия и заупокойна молитва, отслужени от Негово Високопреподобие архимандрит Атанасий Султанов и отец Ангел Георгиев от Старозагорската света митрополия, и дякон Ефимиос като представител на Адрианополския митрополит Амфилохий. Воденето на литургията и четенето на Евангелието на гръцки език в българския храм предизвикаха разбираемо възмущение сред присъстващите, които приеха това като поредната провокация. В последно време зачестиха случаите, когато представители на Цариградската патриаршия неканени посещават българските църкви в Одрин и служат на неразбираемия за сънародниците ни гръцки език.
Неприятната ситуация, в която българите категорично отказаха да слушат Евангелието на гръцки език, беше спасена от намесата на Негово Високопреподобие эрхимандрит Атанасий Султанов, който припомни, че искането за богослужение на български език е едно от основните искания на радетелите за самостоятелна българска църква, а славянските първоучители, братята Кирил и Методий, са отхвърлили триезичната догма, защитавайки правото на всеки народ да се просвещава и да слуша християнска проповед на своя роден език. Като достоен последовател на своите предци Архимандрит Атанасий Султанов защити честта и достойнството на българските православни християни, на българските тракийци, чиято история е изстрадана, давайки им възможност да чуят Евангелието на български език.
В словото си генералният консул на Република България в Одрин Радослава Кафеджийска говори за родолюбивото дело на отец Александър Чъкърък и съпругата му Мария, които години наред всеотдайно се грижат за българските светини в Одрин.
Председателят на СТДБ Красимир Премянов припомни, че в далечната 1993 г. по инициатива на тракийци започва набиране на средства за обновяване на тънещите в разруха български църкви в Одрин, а Съюзът на тракийските дружества в България е организацията, която превръща родолюбивата инициатива в общонационално дело, подкрепено от държавните институции, от Светия Синод на Българската православна църква и от българската общественост. Той изрази уважение към водещите службата и към каноните на Църквата, но подчерта, че богослужението в българските храмове трябва да се води на роден за българите език.
„Днес сме се събрали по тъжен повод - продължи Премянов - да почетем 2 година от смъртта на отец Чъкърък, който беше родолюбец, пазител на вярата, езика и традициите ни, обединител на нашите сънародници в Одрин, член на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България. Храмът „Свети Георги“ е символ на православието и българщината в Одрин. Ако българщината тук е съхранена, това до голяма степен се дължи на отец Александър Чъкърък и неговата съпругата Мария“, подчерта председателят на СТДБ.
За съхранение на българското културно-историческо наследство в Източна Тракия, за всеотдайна работа за защита на българщината, отстояване на православната вяра и укрепване на добросъседските отношения между България и Турция Мария Чъкърък и Радослава Кафеджийска бяха наградени от председателя на СТДБ със златен медал с лента „Капитан Петко войвода“.
Почит към отец Чъкърък беше отдадена и на гроба му, който бе отрупан с венци и цветя. Паметникът и барелефът, изградени по инициатива и със средства на Съюза на тракийските дружества в България, на Тракийския научен институт, на признателни тракийци и дарители в двора на храма „Св. Великомъченик Георги“, ще напомнят на поколенията за родолюбивото дело на големия българин.
.jpg)