В Хасково представиха две книги на проф. Георги Янков, член на ВК на СТДБ
Златка Михайлова
Снимки Янко Найденов
Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково бе домакин на представянето на две нови книги на проф. д-р Георги Янков, заслужил професор на УНСС: „Исторически и политологични анализи“ и „Есета, очерци, пътеписи“ . На събитието присъстваха потомци на тракийски бежанци от региона, земляци на професора, деятели на просветата на културата, граждани, които проявяват интерес към историята и политологията.
Проф. Янков не е кабинетен учен, той е отворен към широката публика като популяризатор на научни изследвания, подчерта проф. д п н Ивайло Христов. В неговите книги акцент са проблемите на лидерството и особеностите на нашия политически живот, българският характер, самочувствието ни като народ и родолюбието ни.
Проф. д ист. н Светлозар Елдъров посочи, че двете книга са органично свързани, в тях проф. Янков показва своя житейски и творчески път през времето. Чрез личната родова памет откроява съдбата на тракийските българи през страшната 1913 г. Страниците за село Сачанли в Беломорска Тракия , където е неговият корен, и за родното му село Ефрем обогатяват познанието ни за тези времена. Българската православна църква е в дълг, невинните младенци, станали жертва на безмилостно унищожение през есента на 1913 г, трябва да бъдат признати за светци, каза още проф. Елдъров .
За аудиторията бе интересно да чуе от проф. Георги Янков, че той подготвя нова книга- за добродетелите на тракийските българи, които през годините устояват при изключително тежки обстоятелства, и до края на живота си носят болката и любовта към родните места, превърнати в пепелища.
Поздравление към автора отправи Кирил Сарджев, председател на Тракийското дружество „Георги Сапунаров“ в Хасково.